8 апреля 2019 г.

Педуніверситет виступає за легалізацію знущань над дельфінами?

Педагогічний університет імені Драгоманова хоче визнати дельфінотерапію новим методом реабілітації та розглянути питання розробки нормативно-правових матеріалів для її легалізації.

5-6 квітня в Національному педагогічному університеті імені М.П. Драгоманова відбулася міжнародна науково-практична конференція “Анімалотерапія в контексті розвитку сучасних методів комплексної реабілітації”.


Під час конференції було зроблено лише 2 доповіді присвячені дельфінотерапії та 1 доповідь про захист дельфінів, зроблена екологом МБО «Екологія-Право-Людина». Також проти утримання дельфінів в дельфінаріях виступив директор департаменту ліцензування Міносвіти Шевцов А. Г., зазначивши, що під час анімалотерапії потрібно враховувати психо-емоційний стан тварин, а дельфінів утримують в закритому середовищі, хлорованій воді, від якої в них з’являються язви та різноманітні шкіряні хвороби, що дельфіни зовсім не посміхаються, це лише така анатомія щелепи. Вони страждають від фізичних та психологічних порушень в їх організмі.

Однак в проекті резолюції конференції пропонується “Звернутися із клопотанням до Міністерства освіти і науки України, Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства соціальної політики України про визнання методів дельфінотерапії, іпотерапії та каністерапії як нових методів реабілітації та розглянути питання про формування робочих груп при Міністерстві освіти і науки України, Міністерстві охорони здоров’я України, Міністерства соціальної політики України для розробки нормативно-правових матеріалів”.

Також зроблено загальні висновки про ефективність дельфінотерапії, повноту обговорення сучасних аспектів застосування дельфінотерапіїта широкого залучення фахівців з дельфінотерапії (2-х людей?).
Однак організаторами конференції та пропагандистами дельфінотерапії не враховані норми чинного законодавства України, а також світові тенденції щодо невизнання дельфінотерапії.
Використання та відлов дельфінів у комерційних цілях заборонені Законом України «Про Червону книгу України».
Утримання дельфінів у дельфінаріях, суперечить статтям 7, 8 та 25 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження», згідно з якими: діяльність дельфінаріїв, що не мають природної морської води заборонена, умови утримання тварин повинні задовольняти їх природні потреби в їжі, воді, сні, рухах, контактах із собі подібними, у природній активності та ін.; утримання диких тварин у неволі допускається, якщо створені умови, що відповідають їх біологічним, видовим та індивідуальним особливостям. Місце утримання тварин повинно бути оснащено таким чином, щоб забезпечити необхідні простір, температурний режим, вологість, природне освітлення, вентиляцію та можливість контакту тварин із природним для них середовищем.
Утримання дельфінів в дельфінаріях України не відповідає Правилам і нормам утримання дельфінів в умовах неволі, що затверджені Наказом Мінприроди України No 622 у редакції від 20.11.2015. А саме, детальним вимогам щодо умов утримання дельфінів, розмірів басейнів, вимог до їжі, часу проведення тренувань та виступів, умов транспортування, ведення реєстру.

Дельфінотерпія бере свій початок з 1970-х років, коли доктор Бетсі Сміт провела експериментальне дослідження про взаємодію між дельфінами та дітьми-аутистами. Проте після більш ніж 25 років досліджень доктор Сміт прийшла до висновку, що дельфінотерапія не є ефективною та зводиться лише до експлуатації дельфінів бізнесом. Таку саму думку підтримують експерти Лорі Маріно та Скотт Ліленфельд з Університету Еморі в Атланті. Поширення дельфінотерапії затемнюється фактом того, що вона часто не відрізняється від популярних програм «плавання з дельфінами», які проникли в індустрію розваг і туризму. Так само як і ці програми дельфінотерапія не регулюється жодним органом, який здійснює нагляд за стандартами здоров'я та безпеки як для людей, так і для дельфінів.
Прихильники дельфінотерапії просувають ідеї, що дельфіни мають «природну здатність зцілювати» яка може допомагати корисними ефектами, а також є потужними позитивними підсилювачами. Однак вони не враховують умови утримання дельфінів в неволі та їх власний фізичний та психологічний стан, стреси, хвороби, що фактично нівелює всі перелічені вище здатності та ефекти, а покращення стану здоров’я пацієнтів може бути викликане їх власними позитивними емоціями, які триватимуть доти, доки вони не дізнаються про проблему утримання дельфінів, а також про статистику загибелі дельфінів в дельфінаріях.

Жоден дельфінарій в Україні не може забезпечити наближених до природних умов утримання дельфінів, задовольнити їх фізіологічні потреби щодо простору, вільного пересування, спілкування з іншими особинами свого виду.

В Україні має бути заборонено утримання морських ссавців (дельфінів, білух, морських котиків, моржів, морських левів та ін.) в неволі. Усі існуючі дельфінарії мають бути закриті. Для морських ссавців, – дельфінів, білух, ластоногих, а також для тварин з дикої природи, що потребують допомоги (травмовані, тощо) має бути створений реабілітаційний центр або підписані домовленості про їхню реабілітацію за кордоном.

Дельфіни є високорозвиненими істотами та дикими, не прирученими тваринами. Під час відлову дельфінів з дикої природи та транспортуванні задля потреб дельфінаріїв, вони переживають важкий стресовий стан, у вагітної самки може статися викидень, дельфіни назавжди відриваються від сім'ї. Коли вони потрапляють в дельфінарій на них впливає радикальне зменшення простору, обмеження рухів, збіднене середовище басейну зі стінами, знаходження близько до поверхні води, годування мертвою рибою замість природного полювання, обмежені можливості комунікації, голод та заохочування/ігнорування як засоби дресирування, життя за графіком, зменшення мисленнєвої активності та ставання на «автопілот», орієнтування на їжу та людей, хвороби шкіри, подразнення очей, хвороби внутрішніх органів, падіння імунітету, медичні процедури, шумовий стрес, вимушений постійний контакт з людиною, нервові розлади. Все це відбувається з дельфінами в дельфінаріях та може призводити до їхньої смерті.

Ми вважаємо за потрібне звернутися до організаторів конференції з проханням виключити пропозицію щодо легалізації дельфінотерапії, а також надати реальну картину розгляду питання дельфінотерапії під час конференції.

Катерина Полянська,
еколог МБО “Екологія-Право-Людина”

0 коммент.:

Отправить комментарий